דוחות שנתיים (החזרי מס הכנסה) עבור עמ"י – עובדים מקומיים ישראלים

ההבדל בין עמ"י לשאר העם (על פי מס הכנסה) 

*(הכתבה להלן בלשון נקבה – הייתי חייבת לבחור –ומתיחס לגברים ונשים כאחד. המידע מתיחס לעמ"י ושליחים כאחד)

עובדי עמ"י – עובד מקומי ישראלי – עובדי משרד החוץ, משרד הבטחון, ועוד בשגרירויות ונציגויות ישראל ברחבי העולם. המידע להלן מתיחס גם לעובדים במעמד "שליח".

לקראת קבלת "טופס 106" המסכם את משכורתך בשנת 2015 חשבתי שיהיה טוב לדעת:

שיטת חישוב מס הכנסה לעובדי עמ"י (ושליחים) שונה מחישוב המס שנהוג בישראל.

בישראל, כל העם (כל תושב מעל גיל 18) מקבל "נקודות זיכוי" (להלן נ.ז.) המהוות הגנת מס ובסיס חישוב הטבות מס. שווי נ.ז. מתעדכן מידי שנה; בשנת 2015 ערך נ.ז. היה 2616 ₪.

הבסיס: כל תושב מקבל 2.25 נ.ז. וכל אשה מקבלת 0.5 נ.ז. נוספת (2.75).

כלומר: הגנת מס בסיסית לכל תושב, לשנה. כתוצאה מכך, משכורת מתחת ל~6000 ₪ בישראל הינה מתחת ל"רף המס", ואין ממנה ניכוי מס הכנסה.

[לא להתבלבל בין סוגי הניכויים מהמשכורת – יש גם ביטוח לאומי שכולל הפרשה לפנסיה עתידית ומס בריאות (קופ"ח) בישראל. ]

אצל עמ"י/שליחים, השיטה שונה לגמרי.

המשכורת מחולקת לשני חלקים –משכורת חייבת במס הכנסה, ומשכורת פטורה ממס הכנסה.

החלק הפטור מושפעת משני גורמים עיקריים– מדינת השרות (חשובה בגלל עלות המחייה), תפקיד והטבות פטור (יש סכומים קבועים לפטור, ותפקידים שנותנים הטבות נוספות).

שתי השיטות (של "עם" ו"עמ-י") תומכות בהכנסה בסיסית, שאין ממנה נכוי מס הכנסה.

א ב ל …

כל שאר הטבות המס (וישנן לא מעט כאלה) מבוססות על השיטה הנהוגה בישראל: נקודות הזיכוי.

אשה זכאית ל0.5 נ.ז. (מעצם היותה אשה!), חייל/ת משוחרר/ת מקבל/ת הטבת מס של 2 נ.ז. למשך 3 שנים מהשחרור, תואר אקדמאי ממוסד מוכר בישראל מזכה ב 0.5-1 נקודת זיכוי למשך 1-3 שנים, ויש גם חישוב נ.ז. בגין ילדים עד גיל 18, גבר משלם מזונות, הורה יחיד, ועוד.

היות ולא קל לערבב תפוחים ותפוזים…

כעובד עמ"י אתם "פשוט" לא מקבלים את הטבות מס הכנסה המגיעות לכם מתוקף היותכם אזרחי המדינה (שלא לומר עובדי מדינת ישראל). קיבלו אותך לעבודה בזכות השרות הצבאי ועל בסיס התואר האקדמאי… נכון. אבל אם את רוצה את הטבת המס המגיעה לך באותו ההקשר, עליך לדרוש אותה במסגרת "דוח שנתי"; עמ"י לא מקבלים את המובן לשאר העם מאליו.

עד כמה ששמעתי, נאמר (ספק אם באמת הוסבר) לעובדי עמ"י בתחילת שירות שיהיה עליהם לדרוש את "הפטור" (נ.ז.) בגין השרות הצבאי,  וסיבוך "קל"– שאינו מובהר -

על פי פקודת מס הכנסה והחוק בישראל, כל תושב ישראל מעל גיל 18 חייב בהגשת דין וחשבון על הכנסותיו למס הכנסה, ל מ ע ט    כל מי שפטור מכך.

שכיר (ה) "רגיל/ה" תושב/תישראל אינו/ה חייב/ת בדוח שנתי על הכנסותיו/ה;אלא רשאי/ת להגיש דוח במידה ויש לה/ו רצון/עילה לתיקונים או "החזרי מס הכנסה".

אבל עובד/ת עמ"י, שאינה מקבלת משכורת "רגילה", אינה פטורה מדיווח. כלומר –למעשה חייב/ת בהגשת דוח שנתי. זהו חוק שלא ממש נאכף במקרה של עמ"י (למרות שהמשכורת שלך מדווחת בישראל, והם מודעים לקיומך) כי לא ממש נוח להם: יש מעט מאד פקידים במס הכנסה, עפ"ר 1-3 בסניף, שיודעים לטפל בדיווחי עמ"י (בגלל השיטה החריגה, דיווח עמ"י דורש חישוב ידני, ולא ממוחשב ושגרתי). אבל מידי פעם הם "נזכרים" באופן אקראי ודורשים זאת (כי הם תמיד מחפשים כסף..). לאחרונה שמעתי שהתקבלו מכתבים ארקאיים ממס הכנסה ופתאום דורשים דוחות…מסיבה זו, לעתים קרובות, בשנה שאת מגישה דוח (כי את רוצה את המגיע לך) אתחייבת בהגשת דוח לכל שנה לאחר מכן, עד שאת מסיימת את שירותך כעמ"י. (וגם אז את צריכה לדעת מה לעשות).

יש נקודה אחת חיובית בענין– כמעט תמיד משתלם לעובדי עמ"י להגיש דוח, וכמעט תמיד תהיה זכאות להחזרים (מה שרק מדגיש את החוצפה בכך שאין מזכים את עובדי עמ"י בהטבות המס המגיעות!). יחד עם זאת, בגלל השיטה החריגה, הטיפול בדוחות עמ"י הוא נישה ייחודית,  ויש להיערך בצורה מקצועית ומתוך ידע בטיפול בהם:

באיזה סדר לבצע תביעה, על מנת לקבל מקסימום הטבות, גם לתקופה לפני עמ"י. לדעת מתי לא להגיש תביעה על מנת לא לגרום נזק. לדעת מראש כמה מגיע לך, ולדעת להתעקש על זה (כי יש המון טעויות חישוב). אי אפשר להגיש "רק בשביל נ.ז. לחייל" או כל חלקיות של דוח, מס הכנסה לא יקבלו זאת במקרה הטוב, ויחזירו פחות וימנעו תיקון במקרה הרע. או יחזירו יותר מידי (ואת לא תהיי מודעת) ויקרעו אותך עם ריבית כאשר יזכרו וידרשו את הכסף חזרה (וזה לא בהכרח יהיה השנה). וגם לדעת מה לעשות לאחר סיום השירות כדי שלא ימשיכו להציק לך.אי ידיעה, כמובן, אינה פוטרת.

עוד סעיפים וזיכויים רבים, שאינם קשורים למשכורת, נכללים בדוח שנתי ולא ארחיב עליהם כעת.

בכל אופן בחזרה לעניננו -

אני ממליצה לשלם למי שיודע את העבודה, על מנת למקסם את ההחזר ולקבל את מה שמגיע לך. "להעביר לרו"ח של אבא" או "קרוב משפחה עם חבר במס הכנסה" יכול לגרום לנזק כבד.

אנקדוטה שאני אוהבת – אני יודעת להחליף נורה, אבל רק חשמלאי יגע בשקעים, וגם הוא לא יגע בלוח חשמל. כל אחד וההתמקצעות שלו.

אני יכולה להעיד על המשרד שלנו, לאחר כשנתיים ברשימת ה"מומלצים" של ועד עובדי עמ"י בתחום זה, שרבים מלקוחות עמ"י ממשיכים בקשר גם לאחר סיום השירות כעמ"י, בעת חזרתם ארצה או המשך שהות בחו"ל, ביעוץ וטיפול בתחומים כספיים שונים. אנחנו עובדים בשקיפות מקסימלית עם כל לקוחותינו, ומי שעובד איתנו יודע כמה אנחנו סולדים משיטת החישוב והשלכותיה, כמה ההחזרים עקרוניים בעינינו, וכמה אנחנו משקיעים בכל לקוח על מנת שיקבל את ההחזר המגיע.

אמנם נעשים מאמצים בדרגים גבוהים לגרום לשינוי ותיקון, אבל עד שזה יקרה– אנחנו שמחים לאמץ את כל מי שפונה, בסבלנות וזמן.

וכאשר עמ"י יהיו כשאר העם, לא יהיה שמח מאיתנו.

אנא ראו זאת כהזמנה אישית, לדאוג לזכויותיכם.

 

שולמית נוי

הכותבת הינה רכזת תחום החזרי מס הכנסה במשרד רו"ח חן נוי. התמקצעות המשרד בעובדי עמ"י החלה לפני כשנתיים, ומאז הוגשו למעלה מ 140 דוחות שנתיים עבור עמ"י, בסכום תביעה כולל מעל 420,000 ₪  ממס הכנסה.

בכל שאלה וענין: במשרד:08-9150505    אישי:052-2605456      פקס: 0777-334-334 shulamit@noycpa.co.il

תגובות

הפוסט הזה פורסם בתאריך החזרי מס לשכירים, עובד מקומי ישראלי – עמ"י עם התגים , . קישור קבוע.
Disabled by Jetserver.